BAROMUZ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

görüntülenme
30/11/2017

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA MESAJI

ADANA BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK:

"SİYASİ İKTİDAR YURTTAŞIN EĞİTİME İNANCINI SARSMIŞTIR"

23.11.2017

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Umudu hep yenileyen ışıklı yolun yılmaz temsilcileri tüm öğretmenlerimizin ve eğitim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarım.." dedi.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, öğretmenlerin toplumun mihenk taşlarından biri olduğunu ifade etti. Tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayan Av. Küçük, "Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir” anlayışı ile inşa ettiği eğitim sistemimiz ve bu sistemin baş tacı öğretmenlerimiz son yıllarda olduğu gibi bu yıl da 24 Kasım tarihini buruk bir şekilde karşılamaktadır.  Bugün öğrencisi ve öğretmeni ile birçok sorunun yaşandığı eğitim sistemimiz maalesef sürdürülebilirliğini kaybetmiştir. Osmanlı Devleti´nin Meşrutiyet yıllarında meşhur Maarif Nazırı/Milli Eğitim Bakanı Emrullah Efendi; “Şu mektepler olmasa Maarifi ne güzel idare ederdim” sözünü hatırlatan Av. Küçük, “ Yapılacak iş, yeni yetişen genç nesilleri günümüzün bilimsel şartlarına uygun olarak yetiştirmektir. Bu durum ise eğitime, öğretime ve öğretmene önem vermekle olur. Siyasi iktidarın son 15 yılda lise ve üniversitelere geçiş sınavlarında kısa sürelerde yaptığı ciddi ve farklı nitelikteki değişiklikler,  Cumhuriyetin 94 yıllık kazanımlarını ve değerlerini müfredatta azaltan düzenlemeler yurttaşımızın eğitime inancını derinden sarsmıştır.” diye konuştu.

"OKULLAR GÜVENLİ DEĞİL"

Av. Küçük, çocuklara kaygı ve korkunun olmadığı,her türlü risk ve tehlikeden korundukları bir ortamın ve iklimin sağlanmadığı okulların güvenli olmadığını belirterek, "Öğrencilerin silah ve bıçak ile okula gelmeleri önlenmeli. TBMM araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 15’i okula kesici, delici alet ve silahla geliyor. Bunun önlenebilmesi için okul giriş-çıkış ve ziyaretçi güvenliği uzman ve yasal yetkileri olan güvenlik görevlileri ile sağlanmalı, kayıt ve kontroller etkin olarak yapılmalıdır. Güvenli okullar kurmak ve öğrencilerin  kendini güvende hissettiği okul ortamları yaratmak günümüzün en önemli ihtiyaçlarından birisidir. 10’uncu Eğitim İzleme Raporu 2016-2017 Raporuna göre ilkokulda net okullaşma oranı 2015-2016 yılında yüzde 94.4 iken, 2016-2017’de bu oran yüzde 91.2’ye düşmüştür. Yani ilkokulda okullaşma oranında düşüş yaşanmıştır. Öte yandan ortaokulda net okullulaşma oranı 2015-2016’da Türkiye genelinde yüzde 94.9 iken 2016-2017’de yüzde 95.7’ye çıkmıştır. Raporda dikkat çeken diğer veri ise, 2015 yılına göre; Türkiye’de 538 öğrenciye 1 psikolojik danışman ve rehber öğretmen düşmektedir. Ülkemizde malesef 1'i milli kütüphane, 1. 137 halk kütüphanesi bulunmaktadır" dedi.

 

 

OHAL kapsamında yürütülen soruşturmalardan en çok öğretmenlerin etkilendiğine de vurgu yapan Av. Küçük, “İhraç edilen ve açığa alınan öğretmenlerin sayısı yaklaşık 50 bini bulurken, ihraç edilenlerden sadece 311 kişi geri dönebilmiştir. Aynı şekilde binlerce akademisyen de üniversitelerden ihraç edilmiştir. Dünya’nın pek çok yerinde öğretmenler bu günü neşe ve mutluluk içerisinde geçirirken, Türkiye’de yaşayan öğretmenler, buruk, endişeli ve gelecek kaygısı taşımaktadırlar.” şeklinde konuştu.

"KIZ ÇOCUKLARIN OKULLA BULUŞMASI ENGELLENİYOR"

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "Türkiye´de okuma yazma bilmeyen 4,5 milyon kadın ve kızımızın olduğu; 12-14 yaş arasında evli 10 binden fazla çocuk gelininin bulunduğu bilinmektedir. Kalemle, kitapla, eğitimle ve okulla buluşması gereken kız çocukları kuma, berdel, beşik kertmesi yapılmakta ya da babası yaşındaki adamlara  satılmaktadır. Bu durum vicdanlarımızı kanatan toplumsal bir yaradır.  Okul çağındaki kız çocuklarımızın eğitim – öğretim görmesinin engellendiği günümüzde devletin sosyal devlet anlayışı ile bu sorunu çözme görevi bulunmaktadır” dedi.  

Büyük önder Atatürk; “Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir doğma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.” ifadelerinin altını çizen Av. Küçük, şöyle tamamladı:

“Atatürk’ü benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, onun manevi mirasçıları olurlar.

Görevlerini özveriyle yerine getiren tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor, başöğretmen M. Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor; görevi başındaki öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum"

Diğer Haberler