BAROMUZ

"2019’UN DEMOKRASİNİN VE ADALETİN YAŞAMA GEÇTİĞİ BİR YIL OLMASINI DİLİYORUZ”

görüntülenme
02/01/2019

BAROMUZDAN YENİ YIL KUTLAMA MESAJI

"2019’UN DEMOKRASİNİN VE ADALETİN YAŞAMA GEÇTİĞİ BİR YIL OLMASINI DİLİYORUZ”

Sevinçlerinden çok üzüntü ve kederlerin yaşandığı 2018 yılını geride bırakırken, yepyeni bir yıla yelken açıyoruz.

Her gün yeni bir gün doğar. Ve her yeni gün taze bir başlangıçtır.

Yeni yılda en çok ihtiyacımız olan şey, adalet, toplumsal huzur, barış ve demokrasi anlayışının tam anlamıyla hakim kılınmasıdır.

Hukuk devletini; totaliter, otoriter ya da yarı-otoriter rejimlerden ayıran unsur, hak ve özgürlüklere sıkı bir şekilde bağlı bulunması, bu bağlılığın iktidarın meşruiyetinin kaynağı ile ölçütü olmasıdır.

Bu doğrultuda, başvurulacak her türlü önlemin, devletin ve güvenlik güçlerinin yürüteceği her türden eylemin hukukun sınırları içerisinde kalması, temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunmaması dileğimizdir.

Kuvvetler ayrılığı, bağımsız tarafsız yargı, halk için işleyen demokrasi, kişi başı gelir ve gelir dağılımındaki adalet, eşitlik seviyesi bir ülkenin gücünü ve itibarını belirler.

Güçlü ve itibarlı ülkelerde; halkın egemenliğinin temsil edildiği bir parlamento ile temel insan hak ve özgürlüklerini ana eksenine oturtan kavrayıcı, kapsayıcı daha çağdaş bir toplum olmayı arzuluyoruz.

Değerli meslektaşlarımız; malesef bugün güzel ülkemizde korku imparatorluğu ortamı oluşturulmuştur.

Ama umudumuzu yitirmeden, Edebiyatımızın büyük şairi Nazım Hikmet'in, "Umut güneşte saklı / Umut edenler haklı / Umut insanın hakkı " dizelerinde söylediği gibi, biz de her daim o umudu canlı tutacağız.

Demokrasi, insan hakları, hak, adalet, özgürlük ve medeniyet yolunda yürümeye devam edeceğiz.
Kimse bizi bu yoldan geri çeviremez.

Savaşların, kötülüklerin, düşmanlığın ve yokluklar ile toplumu derinden etkileyen doğal afetlerin geride kalan yıl gibi hep geride kalması umuduyla, 2019 yılının ülkemize ve tüm dünyaya barış, sağlık, hoşgörü ve güzellikler getirmesi dileğiyle avukat, hakim, savcı, noter, meslektaşlarımız ile yargı çalışanlarımızın ve tüm ulusumuzun yeni yılını kutluyoruz.

ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI

Diğer Haberler