BAROMUZ

”2017 YILININ SAĞLIK, BARIŞ, HUZUR, MUTLULUK, EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK GETİRMESİNİ DİLİYORUZ”

görüntülenme
06/01/2017

 

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yeni yıl mesajı yayımladı:

”2017 YILININ SAĞLIK, BARIŞ, HUZUR, MUTLULUK, EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK GETİRMESİNİ DİLİYORUZ”

“ÇOĞULCU VE KATILIMCI DEMOKRASİ HAYATA GEÇİRİLMELİ”

 

Yeni yıl dolayısıyla mesaj yayımlayan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, yeni yılın yeni umutlar ve başlangıçları beraberinde getirdiğine vurgu yaptı.

Av. Küçük, “Ülkemizde halen şehit haberleri gelmekte, birçok demokrasi ve insan hakları ihlalleri yaşanmakta, her gün birçok insanımızı terör saldırılarında, iç çatışmalarda kaybetmekteyiz. Ancak bu arada teröre alan açanlar, fırsat verenler de aynı şekilde sorgulanmalı ve hukuk içinde hesabı sorulmalıdır” dedi.

 

“CUMHURİYETİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

 

Adana Baro Başkanı Veli Küçük, mesajında şunları belirtti: “Ne yazık ki, bölgemiz ve yaşadığımız coğrafya kan gölüne dönmüş durumda; Bu noktada, önce sınırlarımızın hemen ötesine bakıp, başta mezhepçiliği reddeden, özgürlükçü laiklik ve eşit yurttaşlık olmak üzere sahip olduğumuz Cumhuriyet değerlerinin kıymetini bilmeliyiz.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün altını çizdiği “yurtta sulh, cihanda sulh” görüşünün hakim kılınması en büyük dileğimizdir. 15 Temmuz hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temellerinin zayıflatılması ve LİYAKAT ekseninden sapılmasının ürünü olduğunun unutulmamasının altını çiziyoruz.

Bir daha böyle sorunların yaşanmaması için Cumhuriyetin 93. Yıllık kazanımlarına ve liyakat sistemine sahip çıkılması zorunluluğunu ifade ediyoruz”

 

“ÇOĞULCU VE KATILIMCI DEMOKRASİ HAYATA GEÇİRİLMELİ”

 

Adana Baro Başkanı Av. Küçük, eşitliğe dayanmayan, ötekileştiren, ayrımcı bir anlayışı reddeden insan hakları, ülkemizin derin tarihi birikimi ve kültürel varlığında da öteden beri olduğunu söyledi.

Ancak, ülkemizin bugün uluslararası kabul gören ve altına imza attığı insan hakları belgesini en çok ihlal eden ülke konumuna geldiğini aktaran Av. Küçük, “2017 yılından beklentimiz; üstünlerin değil, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu, hiçbir hukuksuzluğun yaşanmadığı, demokrasinin tüm kural ve kurallarıyla işletildiği yıl olmasıdır. İç barışın sağlandığı, kan ve gözyaşının olmadığı bir ülke olmayı diliyoruz. İnsanlığa sağlık, barış, huzur, mutluluk, eşitlik ve özgürlük getirmesini arzuluyoruz.

Bireyin özgürce ve refah içinde yaşayabilmesi için, devletin birliği için 80 milyon yurttaşımızın her türlü ayrımcılıktan korunması ve kucaklaşması, bunun için çoğulcu - katılımcı demokrasi mutlaka yaşama geçmelidir” dedi.

 

“BAĞIMSIZ YARGIYA İHTİYAÇ VAR”

 

Av. Küçük, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“OHAL ile yönetime bir an evvel son verilip, meclis iradesi hakim kılınmalıdır. Toplum vicdanının yaralanmaması ve adalet için, suçlunun suçsuzdan, haklının haksızdan ayrılabilmesi için siyasi iktidarın gölgesinden uzak bağımsız bir yargıya duyulan ihtiyaç bugün çok daha fazladır. Adil yargılama için, bağımsız, tarafsız, avukatın etkin olduğu, hesap verebilen bir yargının inşası için kuvvetler ayrılığı, bireyin özgürlüğü, devletin birliği için; laiklik, savunma hakkı ve etkin avukat olmalıdır” dedi.

2017 yılında da Adana Barosu’nun etkin ve katılımcı yönüyle öncü olmaya devam edeceğini ifade eden Av. Küçük, “ Demokratik Hukuk Devleti ve Hukukun Üstünlüğü temelinde, insan haklarını koruma görevini yerine getireceği gibi, mesleki ve toplumsal etkinliklerini artırarak sürdürecektir.

Avukat, hakim, savcı bütün meslektaşlarımız ile yurttaşlarımızın 2017 yılının, adaletli bir yıl olması, yargının ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi dilekleriyle kutluyoruz.

Görev şehidi meslektaşlarımıza rahmetler diliyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, devletimizin tüm kurucuları ile göğsünü bizlere siper etmiş şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz.”

 

Diğer Haberler