BAROMUZ

19 MAYIS ATATÜRKÜ ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 100.YILI KUTLU OLSUN

görüntülenme
20/05/2019

19 MAYIS ATATÜRKÜ ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 100.YILI KUTLU OLSUN

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“BUGÜN KURTULUŞ VE ÇAĞDAŞLAŞMA YÜRÜYÜŞÜNÜN ADIDIR”

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, bu yıl 100. yılını kutlayacağımız Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını idrak edeceğimiz 19 Mayıs’ın anlam ve önemi hakkında görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi; yine Atatürk’ün önderliğinde, ulusumuzun azim ve kararlılığı ile zafere ulaşmıştır. Emperyalistlerin dayattığı manda ve himayeyi reddedip, ulusal kurtuluş mücadelemizin başlatıldığı günün 100. yıl dönümünü, bu yıl daha büyük heyecan ve coşku ile kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı sayılan 19 Mayıs’ı bayram ilan ederek, bugünü Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençliğine armağan etmiştir.

Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan genç nesil, bugün ciddi tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Sınava endeksli gerici eğitim programları ile aklın ve bilimin yol göstericiliğinden uzaklaştırılmaya, ulusal belleği yok edilmiş, sorgulamayan, düşünmeyen, itaat eden bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Üniversitelerin özerk yapıları baskı altına alınmaya çalışılmakta, iktidara yakın yandaş kadrolar, kararlı adımlarla gelen gençliğin önüne set çekmektedir. Gençliğin ve ülkenin geleceği karartılmak istenilmektedir.

Gençlerimizin ve halkımızın en büyük arzusu, terör belasının bir an önce üstesinden gelinebilmesi ve artık cinayet haline gelen iş kazalarının sona erdirilebilmesi, işsizliğin, yoksulluğun ve ekonomik sorunların çözülmesidir.

Yetki ve sorumluluk makamında olanların gençlerimize bugün olduğundan çok daha parlak bir gelecek bırakmaları tek dileğimizdir.

Milleti oluşturan yurttaşların birlik ve beraberliği, dayanışmayı yaşadıkları, heyecan ve coşku içinde oldukları günlerdir milli bayramlar. Ancak son zamanlarda milli bayramlarımızın içeriğinin boşaltıldığı, bayramların tarihsel öneminden çok şekli kutlamalara dönüştürüldüğü, hatta tatil olarak nitelendirildiği bir dönemi yaşamaktayız. Bunda siyasi iktidarın yaklaşım ve uygulamalarıyla, bazı devlet ricalinin de payı bulunmaktadır.

Büyük ozanlarımızdan Fazıl Hüsnü Dağlarca bir şiirinde şöyle der:
"Milletler büyük evlâtlarıyla soluk alırlar." Daha doğrusu, bağırlarından çıkardığı evlâtlarının eylemleriyle varlıklarını sürdürür, yaşamlarını korurlar.

İşte bu gerçeği, en açık bir biçimde, bütün boyutlarıyla, Mustafa Kemâl'in 19 Mayıs 1919 da başlattığı o büyük kutsal eylemle oluşturduğu 19 Mayıs şafağında görebiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz.

Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun değerlerine ve kazanımlarına sahip çıkacağımızın bilinmesini istiyorum.”

Diğer Haberler