BAROMUZ

16 MART KATLİAMINDA HAYATINI KAYBEDENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

görüntülenme
17/04/2020
16 Mart

16 MART KATLİAMINDA HAYATINI KAYBEDENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

16 Mart 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde yapılan elim bombalı saldırıda 7 öğrenci öldürülmüş, 41 öğrenci de yaralanmıştı.

Bu katliamda, olay öncesinde yapılan istihbarat çalışmasında İstanbul üniversitesindeki öğrencilere silahlı ve bombalı saldırının yapılacağına dair bilgi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü kayıtlarına geçmesine rağmen dönemin siyasi iktidarı ve emniyet müdürlüğü bu istihbari bilgiyi doğru şekilde değerlendirip, katliamın gerçekleşmesine engel olmamışlardır.

Geçmişten günümüze kadar bu tür karanlık olayların ve saldırıların, faillerinin ve sorumlularının ortaya çıkartılarak cezalandırılması, evrensel hukuk normlarının geçerli olduğu, şeffaf ve hesap verilebilir yönetimlerin sergilendiği toplumlarda kamu vicdanı ve hukuki yönden önem arz etmektedir.

Dileğimiz; bu tür olayların ve menfur saldırıların bir daha yaşanmamasıdır.

Zamanaşımı kararları, hukukumuz için vahimdir. Beklentimiz ; geçmişteki bu tür saldırılar ve yakın zamanda meydana gelen demokratik protesto hakkının kullanımı esnasında hayatını kaybeden ve yaralanan yurttaşlarımız ile ilgili de faillerin, tüm sorumluların ortaya çıkartılarak adalete teslim edilmesidir.

Üzerlerine bomba atılarak katledilen Abdullah Şimşek, Baki Ekiz, Cemil Sönmez , Hamit Akıl , Hatice Özen, Murat Kurt ve Turan Ören'i saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Saygıyla sunarız.

Adana Barosu Başkanlığı

Diğer Haberler