BAROMUZ

'10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ'NÜ KUTLUYORUZ.

görüntülenme
14/01/2019

'10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ'NÜ KUTLUYORUZ.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇAĞDAŞ DEMOKRASİLERİN OLMASZA OLMAZIDIR"

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "10 Ocak Çalışan gazeteciler günü, nedeniyle mesaj yayınladı.

Mesajında, her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek kentimiz ve ülkemizin kalkınmışlık düzeyine ve tanıtımına büyük katkı sağlayan ve kamu hizmetlerinin devamlılığında önemli katkıları olan tüm basın mensuplarının '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

"HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜSTÜNDEDİR"

Baro Başkanımız Av . Veli Küçük, yaptığı açıklamada; tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarıyla donanmış bir medyanın, toplumsal aydınlanma ve gelişmenin sağlanmasında önemli yeri olduğunu vurgulayarak, "Böylesine önemli bir misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimizin, düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği kararlı mücadele her türlü takdirin üzerindedir. " diye konuştu.

Baro Başkanımız Av . Veli Küçük, gazetecilik mesleğinin her geçen gün kötüye gittiğini belirtti.

16 yıldır işbaşında olan siyasi iktidarın ülkemizde medyanın yüzde 95’ini kontrol altına alması, hapisteki gazeteci sayısının 142 olması, muhalif medyanın ekonomik baskıyla susturulmaya çalışılmasının, Türkiye’de basın özgürlüğünün ve gazetecilerin nasıl ağır bir saldırı altında olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’na göre tüm işkolları içinde yüzde 30 ile işsizliğin en yüksek olduğu medya sektöründe sadece son sekiz ay içinde 700 gazetecinin işsiz kalmasının da üzüntücü verici olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre 180 ülke arasında iki basamak daha gerileyerek 157. sıraya düşmesinden duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Baskıcı, temel özgürlükleri yok sayan, yeni rejim özlemini mevzuatlarla meşrulaştırmaya çalışan siyasi iktidarın, Basın Kartları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gazeteciler üzerinde yeni bir tehdit unsuru yaratmaya çalıştığına işaret etti.

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ BİR HAKTIR"

Araştırmacı, sorgulayan, gerçeklerden kaçmayan bir toplumun ancak özgür, şeffaf, bağımsız medya organlarıyla mümkün olabileceğini vurgulayan Baro Başkanımız Av . Küçük, "Çağdaş demokrasilerde basın özgürlüğü bir haktır. Güzel ülkemizde içinden geçtiğimiz günler basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır. Bilinmesini isteriz ki; her türlü baskıya rağmen “gerçekleri” bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, gazeteci ve yazarlarımızın her zaman yanındayız. Adil yargılama ilkesinin ihlal edilmediği, yargı bağımsızlığının ve demokrasinin sağlıklı işlediği, basın özgürlüğünün olduğu bir ülke istiyoruz."diye konuştu.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDİR?

1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ”10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu'nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.
Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

Diğer Haberler