BARODAN HABERLER

TÜKETİCİ HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANIMIZ AV. DİNÇER İŞİSAĞLAM’DAN YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE TÜKETİCİLERE, “BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ” UYARISI

411 görüntülenme
08/08/2019
TÜKETİCİ HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANIMIZ AV. DİNÇER İŞİSAĞLAM’DAN YAKLAŞAN KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE TÜKETİCİLERE, “BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞ” UYARISI

Baromuz Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Dinçer İşisağlam, Kurban bayramı öncesinde yapılan alışverişlere ilişkin uyarılarda bulundu.

Alışveriş öncesinde ihtiyaç listesinin tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Av.Dinçer İşisağlam, “İhtiyaç olan mal ve hizmetin belirlenerek öncelik sırasına göre alınması için liste yapılması gerekmektedir." dedi. 

Alışverişlerde fiş veya fatura almaya özen göstermek gerektiğini vurgulayan Av. Dinçer İşisağlam, “Belge alınmadığı taktirde hak sahipliğinin ortadan kalkacağını, malın ayıplı çıkması halinde belge olmadığı için ilgili kurumlara başvurmakta zorlanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Gıda ürünlerinin etiketleri kontrol edilerek son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Özellikle katkı maddelerinin iyice okunması gerektiğini unutmayınız. 

Etiketsiz ürün almayınız, dayanıklı tüketim mallarında CE, TSEK, TSE damgalarını mutlaka arayınız. Satış sözleşmelerini iyice okuyunuz, dayanıklı tüketim mallarını aldıktan sonra kullanma kılavuzunu okumadan ürününüzü çalıştırmayınız” diye konuştu.

Av. Dinçer İşisağlam açıklamasını şöyle tamamladı:

“Kurban bayramı nedeniyle kurbanlıkları alırken hayvanların kulaklarında etiket olmasına, sağlıklı olmasına dikkat ediniz. Kurbanları hijyenik bir ortamda çevre sağlığını da düşünerek kesmeye özen gösteriniz. Bu iş için belediyelerin gösterdikleri kesim yerlerinde kurbanların kesilmesi gerektiğini unutmayınız. 
Ulu orta sokak kenarlarında kurbanların kesilmeyeceğini cezasının da olduğunu unutmayınız.

Malların ayıplı çıkması halinde hiç bir ücret ödemeden Tüketici Hakem Heyetlerine sorunların çözülmesi için başvurulacağını unutmayınız.
Bayramda tatile araçları ile çıkacak sürücülerin trafik kurallarına, trafik işaretlerine uymalarını, yorgun ve uykusuz araç kullanmamalarını, aşırı hız yapmamalarını önemle hatırlatırız.”

Diğer Haberler