BARODAN HABERLER

TBB ve BAROLAR ADLİYE ÖNLERİNDE AVUKATA YÖNELİK SİSTEMATİK ŞİDDETE KARŞI 81 İLDE EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİ TEK BİR KAYBA DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

238 görüntülenme
27/09/2023
TBB ve BAROLAR ADLİYE ÖNLERİNDE AVUKATA YÖNELİK SİSTEMATİK ŞİDDETE KARŞI 81 İLDE EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİ     TEK BİR KAYBA DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

TBB ve BAROLAR ADLİYE ÖNLERİNDE AVUKATA YÖNELİK SİSTEMATİK ŞİDDETE KARŞI 81 İLDE EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

TEK BİR KAYBA DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

 

Adana Barosu Avukatları, avukata yönelik sistematik şiddete karşı 81 il ile birlikte eş zamanlı olarak adliye önlerinde bir araya gelerek ortak basın açıklamasıyla protesto ettiler.

 

Türkiye Barolar Birliği ve Barolar eş zamanlı olarak, Denizli Barosu önceki dönem başkanı Av. Mehmet Erdal Çam ile İcra Müdürü Özcan Çavdar’ın görevi nedeniyle katledilmesini kınayan basın açıklamasını Avukat Hakları Merkezi Genel Sekreteri Av. İlkem İnal okudu. Av. İnal, avukata yönelik şiddetin ve saldırıların engellenmesi konusunda yetkililerin gerekli adımları ivedilikle atmaları için çağrısında bulundu.

 

Avukatlar, “Avukata Saldırı Adalete Saldırıdır!”, “Avukat Güvende Değilse Yurttaş Tehlikededir” yazılı pankartlar açtı.

 

Av. GÖKAYAZ; “ÜLKEDE HER ALANDA CEZASIZLIK POLİTİKASI VAR.”

Baro Başkanımız Av. Semih Gökayaz yaptığı konuşmada bireysel silahlanmanın arttığına ve cezasızlık politikalarına vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü;

“Geçen hafta yitirdiğimiz Denizli Barosu önceki dönem başkanı Av. Mehmet Erdal Çam’ın anısına bugün buradayız. Biz bu acıyı biliyoruz. Biz bu acıyı daha önce 23 Ekim 2001 tarihinde Baromuz üyesi meslektaşımız Av. Savaş Bedir ve icra memuru Hasan Fındıl'ın haciz mahallinde katledilmesiyle yaşadık. Yarası halen içimizde yanmaktadır. Biz bu acıyı geçen sene İstanbul'da Av. Servet Bakırtaş'ın katledilmesiyle yaşadık. Biz bu acıyı önceki sene Av. Ersin Arslan'ın Gebze katledilmesiyle yaşadık.

 

Ne yazık ki ülkemizde 30 milyondan fazla silah var. Bunların yüzde doksanı ruhsatsız.  Ülkedeki silahların yüzde doksanı ruhsatsızsa devlet nerede? Bu kadar ruhsatsız silahın bu kadar insanda ne işi var? Bir başka mesele; ülkede her alanda cezasızlık politikası var. Buna af dersiniz, denetimli serbestlik dersiniz, pandemi nedeniyle çıkartılan yasa dersiniz. Ama suç işleyen kişi alacağı cezanın sonuçlarının ağır olmadığını düşünerek suç işlemekte peki bu düzene, karşı bu sisteme karşı Türkiye Büyük Millet Meclisi nerede? Ülkeyi yönetenler nerede? Biz hiçbir tehditten, hiçbir şiddetten korkmayacağız. Yılmayacağız. Adaletin sağlanması için Anayasadan ve yasalardan aldığımız gücü, yetkiyi sonuna kadar kullanacağız. Avukat olmazsa, savunma olmaz. Avukat yurttaşın sesidir. Ben buradan TBMM’yi ve ülkeyi yönetenleri göreve davet ediyorum. Bu bilinsin ki; şiddet devam ederse TBB ve Barolar örgütlü gücünü kullanacaktır.” dedi.

BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ

TEK BİR KAYBA DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

 

Denizli Barosu önceki dönem başkanlarımızdan, Muğla Barosuna kayıtlı Av. M. Erdal Çam altı gün önce, daha evvel davasına baktığı müvekkili tarafından, sadece mesleki faaliyeti nedeniyle katledildi.

 

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Av. Servet Bakırtaş, bakmakta olduğu bir dosyanın karşı yanı tarafından ofisinde katledilmişti.

 

Bakırtaş’tan bir yıl önce İstanbul Barosuna kayıtlı genç meslektaşımız Av. Ersin Arslan, haciz işlemleri için bulunduğu görev yerinde göğsünden vurularak katledildi. Ersin Arslan’ın katlinden birkaç ay sonra Konya’da Av. Asilcan Tuzcu, boşanma davasını üstlendiği müvekkilinin eşi tarafından bıçaklandı. Zanlı, meslektaşımızı, peruk takıp evinin girişinde beklemişti. Av. Asilcan Tuzcu, saldırı sonrası bir gözünü kaybetti.

 

Asilcan Tuzcu’dan tam bir yıl önce, İstanbul Barosuna kayıtlı meslektaşlarımız Av. Savaş Baş ve Av. Necati Çakmak, Ankara’da haciz işlemleri esnasında bıçaklı saldırıya uğradılar. Yaralanan meslektaşımız Savaş Baş halen bu saldırının izlerini taşıyor.

 

Henüz üç hafta önce, Afyonkarahisar Barosuna kayıtlı meslektaşımız Av. Hakkı Cihan Coşkun, tarafı bile olmadığı dosyada, yalnızca mesleki dayanışma kapsamında yetki belgesi ile iştirak ettiği haciz işlemi sırasında, işyeri sahipleri ve çalışanlarının saldırısına maruz kalarak yaralandı. Saldırganlar, olay yerine intikal eden jandarma personelinin yanında da saldırılarına devam ettikleri hâlde, serbest bırakıldılar.

 

Üç gün önce, Nevşehir Barosu önceki dönem Başkanlarımızdan Av. Mustafa Necmi Öncül, takip ettiği dosyanın karşı yanı olan iki kişi tarafından darbedildi.

 

Bu saydıklarımız, her gün ve yaşamın her alanında sistematik hâlde yaşanan avukata yönelik şiddetin, yaşam hakkına dönük ve can yakıcı çok sayıda örneğinden yalnızca birkaç tanesidir.

 

Avukatlar; her geçen gün daha fazla öldürme, yaralama, tehdit, hakaret gibi saldırıların mağduru haline geliyor. Bazen sözlü bazen silahlı olan; bazen müvekkilden bazen karşı taraftan kaynaklanan ve bazen yaralama bazen ölümle sonuçlanan bu saldırıların değişmeyen ortak bir yönü var: Avukatların bu saldırılarla karşı karşıya kalmalarının nedeni, yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirmeleridir. Münferitmiş gibi görülen bu saldırılar, aynı zamanda avukatlık faaliyetine, savunmaya, dolayısıyla adil yargılanma hakkına ve adaletin tesisine yöneliktir.

 

Avukata yönelik şiddetin temelinde, avukatın mesleki faaliyetleri, görevlerini yaparken müvekkilleriyle özdeşleştirilmeleri veya savunma hakkının etkin kullanılması için mücadele ederken bu görevin ifasını önleme niyeti yer almaktadır.

 

Bizler, avukatlık mesleği kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin, niteliği gereği çekişme ve uyuşmazlık içerdiğini biliyoruz. Avukata yönelik şiddet, toplumun genelinde gözlenen şiddet eğiliminden veya diğer meslek mensuplarına yönelik şiddetten önemli farklılıklar içermektedir. Bu nedenle, avukata yönelik şiddete ilişkin gerekli adımlar atılarak, özel olarak önlem alınması elzemdir.

 

Avukata saldırma pervasızlığını gösteren saldırganlar bu cüreti, mesleğin itibarsızlaştırılması çabasından ve cezasızlık politikalarından alıyorlar. İnfaz kanunlarında yapılan değişiklikler, cezasızlık politikalarını daha da derinleştiriyor. Avukata yönelik şiddetle, ciddi bir politika benimsenerek mücadele edilmediği sürece, tekil vakalarda verilen ancak infaz düzenlemeleri nedeniyle göstermelik kalan cezalarla yol alınması mümkün değildir.

 

Türkiye Barolar Birliğinin; avukata yönelik şiddetle ilgili olarak 4 Nisan 2022’de Türkiye Büyük Millet Meclisine, 8 Temmuz 2022’de Adalet Bakanlığına yapmış olduğu başvurularda dile getirilen; konunun öncelikli gündem maddesi haline getirilmesi, Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, zorunlu tedbirlerin derhal alınması ve mevzuat çalışması yapılması şeklindeki açık, somut, net talep ve önerilerinin bir an evvel karşılanması, avukatlar için olduğu kadar yurttaşların savunma hakları için de zorunludur. Çünkü avukata yönelik saldırı, yurttaşın savunma hakkına yönelik saldırıdır.

 

Bugün buradan bir kez daha haykırıyoruz: Mesleğimizi yaparken, görevimizi ifa ederken can veriyoruz. Avukat tehdit altındaysa, hak arama özgürlüğü de tehdit altındadır. Bizler dava dosyalarının tarafı değil, vekiliyiz. Vekalet etmek mesleğimizin gereğidir. Biz bu görevi üstlenmezsek; adalet işlemez. Bize saldıranların bile muhtaç oldukları savunma hakkı kullanılamaz. Bizler bu görevi, şu veya bu kişilerin menfaati için değil, adil yargılanma hakkının hayata geçirilmesi için yerine getiriyoruz.

 

Acil talebimiz şudur: Yeni yasama döneminde, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmalı, konuyla ilgili TBMM araştırma komisyonu kurulmalıdır. Türkiye Barolar Birliğinin Adalet Bakanlığına sunduğu önerilerde yer alan gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir. Devletin tüm kurumlarında ve yurttaşlarda, avukata yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili farkındalık yaratılmalı ve buna ilişkin somut çalışmalar hayata geçirilmelidir.

 

Tek bir kayba daha tahammülümüz yok! 180 bin avukat, Barolarımız ve Türkiye Barolar Birliği olarak; avukata yönelik şiddetin normalleşmesine izin vermeyecek, onurla ve asla vazgeçmeden ortak mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz.

 

Meslek şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Mesleğimizi, meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızın haklarını sahipsiz bırakmayacağız.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

 

Diğer Haberler