BARODAN HABERLER

SORUMLULAR HAKKINDA DERHAL YASAL İŞLEM YAPILMALIDIR.

296 görüntülenme
30/07/2020
SORUMLULAR HAKKINDA DERHAL YASAL İŞLEM YAPILMALIDIR.

HATAY BARO BAŞKANI AV. EKREM DÖNMEZ’İN GÖZALTINA ALINMASINI VE KOLLUK GÜÇLERİNİN HUKUK DIŞI UYGULAMASINI ŞİDDETLE KINIYORUZ.

 

SORUMLULAR HAKKINDA DERHAL YASAL İŞLEM YAPILMALIDIR.

 

Hatay'ın İskenderun ilçesinde (29.07.2020) akşam saatlerinde bir kafeteryada eşi ve çocuklarıyla oturan Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, kolluk güçleri tarafından Genel Bilgi Taraması (GBT) sırasında kimlik sorulunca “dayanağınız ne?” demesi ve belge-karar sorması üzerine ‘biz devletiz’ denilerek ve zor kullanılarak, hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır.

 

Hukuki sebebe dayanmayan, keyfi kimlik sorma dayatmasını kabullenmeyen Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez 50 dakika boyunca zorla gözaltında tutulmuştur. Kimliğinin öğrenilmesinin ardından serbest bırakılmıştır. Sosyal medyaya yansıyan gözaltına alma görüntüleri haklı olarak büyük tepki çekmiş ve infiale sebep olmuştur.

 

Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez bunun üzerine “hürriyeti tahdid” “görevi kötüye kullanma” “müessir fiili” vd. suçlardan kolluk güçleri hakkında şikayetçi olmuştur.

 

Hatay Barosu başkanına yapılan bu saldırı iktidarın hukuk devletine, hak ve özgürlüklere sorunlu bakışının bir sonucudur ve münferit değildir.

 

Ne yazık ki ülkemizde hak ve özgürlükler, şeffaf ve denetlenebilir yönetim ve hukuk devleti kavramları yerle yeksan edilmiştir, ülkemizi bu hale getirenleri ve bu hukuksuzluğu yapanları şiddetle kınıyoruz. Haksız gözaltı ve açıkça suç olan bu davranışın yasal gereğinin yapılmasını ve sorumluların etkili soruşturma ile biran evvel cezalandırılmalarını istiyoruz, hukuksal süreci sonuna kadar takip edeceğiz.

 

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'e, ailesine, meslektaşlarımıza ve tüm yargı camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in yanındayız!

 

Saygıyla sunarız.

 

Adana Barosu Başkanlığı

Diğer Haberler