BARODAN HABERLER

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NİN ETKİNLİĞİNDE BAROMUZU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANIMIZ AV. GÜLŞAH GÖRÜR TEMSİL ETTİ.

630 görüntülenme
30/04/2019
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NİN ETKİNLİĞİNDE BAROMUZU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANIMIZ AV. GÜLŞAH GÖRÜR TEMSİL ETTİ.

Türkiye’de hayvan hakları konusunda öncü isim olan Prof. Dr. İsmet Sungurbey İstanbul Üniversitesi‘nde yapılan etkinlikte anıldı.

İstanbul Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü tarafından Rektörlük Binası Mavi Salonda yapılan etkinliğe Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanımız baromuzu temsilen katılmıştır.
Baro Hayvan Hakları Komisyonu Başkanımız Av. Gülşah Görür, hayvanlar için hak ve adalet düşüncesini, hukuk mücadelesini kendilerine aşılayan Prof. Dr. İsmet Sungurbey'i anarak konuşmasına başladı.
Devamla;
“Bugün hala hayvan hakları yasa tasarısından bahsedilen bir zamanda ismet hocamız 40 sene önce bu konuyla ilgili düşüncelerinden bahsetmiştir. Tüm beklentilere cevap verecek, alanında uzman hukukçulardan alınacak görüşler ile caydırıcı cezaları öngören bir hayvan hakları yasası derhal çıkarılmalıdır.
Bugün gelişmiş ve modern ülkelerde hayvanların “can” statüsünü taşıdığı ve onlara karşı işlenen kötü muamele işkence ve şiddetin ceza hukuku kapsamında değerlendirilmesi zorunluluğu, görüş birliği ile kabul edilmiş olup tüm yasal düzenlemeler bu yönde yapılmıştır ”

Prof. Dr. İsmet Sungurbey Kimdir?

Türk medeni hukuk profesörü, akademisyen ve avukat Prof.Dr. İsmet Sungurbey, Türkiye’deki hayvan hakları mücadelesini ilk başlatan kişi olarak kabul edilmektedir. Görüşleri Türkiye hukuk öğretisi ve uygulamasında benimsendiği gibi, İsviçre öğretisinde de benimsendi. Hukuk alanında monografiler, çeviriler, ayrıca tarihi araştırmalar olmak üzere otuzu aşkın eseri bulunuyor. Bunlar arasında yer alan “Hayvan Hakları Bir İnsanlık Kitabı” (1992) ve “Hayvan Hakları Bir İnsanlık Kitabı Novella Anılarla” (1999) adını taşıyan kitapları hayvan hakları savunucularına referans oldu.1999 yılında TÜBİTAK Bilim Hizmet Ödülü aldı. Ayrıca 1988 yılında Hayvanları Koruma Yasası ön tasarısını hazırladı, bu tasarı 1992 yılında Erdal İnönü tarafından TBMM’ye sunuldu. Ancak, büyük eksikliklerle ve değiştirilerek Meclis’ten çıkan yasa Prof. Sungurbey’i memnun etmedi. İstanbul’daki Yedikule Hayvan Barınağı’nın kurucularından olan Prof. Dr. İsmet Sungurbey, Türkiye’deki hayvan hakları mücadelesini ilk başlatan kişi olarak kabul edilmektedir. Kendi ifadesi, “Sol bacağım protez, dile kolay; kar, kış, sıcak beni yıldırmaz. Çünkü beni beklediklerini bilirim. Onların umutlarını yıllardır bir gün dahi kırmadım. Ne harcıyorum derseniz, elimdeki avucumdaki gelirimin tümünü onlara harcıyorum.” Habitat 2 katliamına karşı çıkan; batılılar İstanbul’un sokak hayvanlarından rahatsız olacak diye hayvan katliamı yapan İstanbul belediyelerini protesto eden Prof. Dr. İsmet Sungurbey, Bedrettin Dalan’ın belediye başkanlığı sırasında da, hayvan katliamlarını kolaylaştırmak amacıyla sipariş edilen pres makinalarını durdurmak için diğer hayvanseverlerle birlikte açlık grevi yapmış ve bu girişimi engellemişti.
Hayvan hakları savunucusu Prof. Dr. İsmet Sungurbey, 2006 yılında 78 yaşında hayata veda etti.
2015 yılında Seferihisar Belediyesi tarafından yapılan Sokak Hayvanları Yuvası’na Prof. Dr. İsmet Sungurbey’in ismi verildi.

Diğer Haberler