BARODAN HABERLER

CUMHURİYET DAVASINDA GAZETECİLER AHMET ŞIK VE MURAT SABUNCU TAHLİYE EDİLDİ.

227 görüntülenme
10/03/2018
CUMHURİYET DAVASINDA GAZETECİLER AHMET ŞIK VE MURAT SABUNCU TAHLİYE EDİLDİ.

Cumhuriyet Gazetesi davasında ara kararını açıklayan mahkeme heyeti 495 gündür Silivri’de tutuklu bulunan gazeteciler Murat Sabuncu ve 434 gündür tutuklu bulunan Ahmet Şık’ın tahliyesine karar verdi.

Heyet gazetenin İcra Kurulu Başkanı Av. Akın Atalay’ın ise tutukluluğunun devamına hükmetti.

Dosyanın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcıya gönderilmesine karar verilerek duruşma 16 Mart’a ertelendi.

Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarlarının yargılandığı duruşmaya ilişkin yaptığı açıklamada Baro Başkanımız Av. Veli Küçük; “Yargılanan Cumhuriyet Gazetesi'dir, Basındır ve Gazetecilik Mesleğidir...” dedi.

Av.Veli Küçük şunları söyledi: 
“Murat Sabuncu ve Ahmet Şık'a tahliye; Av. Akın Atalay'ın tutukluluğuna devam kararı adaletin eksik işlediğini göstermektedir. Geciken adalet adalet değildir.

Cumhuriyet Gazetesi, adını Atatürk'ün verdiği, Cumhuriyet tarihinin en köklü gazetesidir. Gazete, yıllardan bu yana editoryal bağımsızlığını korumak için her türlü zorluğa göğüs germiş ve kimseye boyun eğmemiştir.

Bir gazetenin yayın politikasının değişip değişmediği yargılama konusu olacak bir durum değildir. O ancak okuyucunun takdirindedir.

İddianameyi hazırlayan savcının terör örgütün suçuyla yargılandığı, tarzı, çizgisi ve yaşama bakış açısı ile objektif olmayan yanlı tanıkların beyanlarının doğru kabul edildiği bu dava basın ve demokrasi tarihimizde kara harflerle yer alacaktır.

Bugün Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik yapılan operasyon, yandaş olmamanın, bağımsızlığın bedelinin ödetilmesidir. Bu dava ile yapılmak istenen, ülkede gerçek anlamda gazetecilik yapan nadir gazetecilerin mesleğini ifa etmesini imkânsız kılmak olduğu gibi cesur gazetecilik yapmaya hevesli olanların da hevesini kırmaktır."
diye konuştu.

Av. Küçük, “Ancak gazetecilerin, mesleklerini yapmalarından dolayı tutuklanmaları ve tutuklu yargılanmaları başlı başına basın özgürlüğünün ihlalidir. Bu davalar tarihe düşülen bir nottur. 
Gazetecıler Murat Sabuncu ve Ahmet Şık tahliye edildi.
16 Martta Av. Akın Atalay'ın da özgürlüğüne kavuşmasını bekliyoruz.
Bir kez daha altını çizerek söylüyoruz; 'Gazetecilik Suç Değildir'. Kamuoyuna saygıyla sunarım”dedi.

Diğer Haberler