BARODAN HABERLER

BÖLGE ADLİYE MAHKEMELERİ ADANA’DA FAALİYETE BAŞLAYACAK.

2062 görüntülenme
14/06/2017
BÖLGE ADLİYE MAHKEMELERİ ADANA’DA FAALİYETE BAŞLAYACAK.

BÖLGE ADLİYE MAHKEMELERİ
ADANA’DA FAALİYETE BAŞLAYACAK.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK :
" KENTİMİZE VE HUKUK CAMİAMIZA HAYIRLI OLSUN "

Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından Bölge Adliye ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri 2017 yılı Kararnamelerine ilişkin duyuruda, Adana Bölge Adliye Mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi planlandığından, bölge adliye ve adlî yargı ilk derece mahkemeleri 2017 yılı kararnamesinde uygulanacak olan prensiplere göre; Adana’da Bölge Adliye Mahkemelerinin Hukuk Daire Sayısı 10, Ceza Daire Sayısı 10, Bölge Adliye Mahkeme Başkanı 1, Üyes sayısı 60 ve 10 savcıdan oluşacağı açıklanmıştır.

Çalışmalar, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından tamamlanarak karara bağlanmıştır. Kararname 11 Temmuz 2017 tarihine kadar sonuçlandırılacaktır.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sorunun çözümlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Av. Küçük, “Ne yazık ki, halk arasında “Adana yeteri kadar ilgi görmüyor” algısı var.

Güzel Adana'mızın Bölge Adliye Mahkemelerinde Gaziantep’e bağlanması ve ilimize açılmaması bizleri son derece üzmüştü. Neyse ki fazla uzun zaman geçmeden bu yanlış karardan ve uygulamadan dönüldü.

Bulunduğu coğrafi konum, komşuları, nüfusu, ekonomik ve kültürel yapısı ve daha bir çok nedenle İstinaf Mahkemelerinin Adana’da olması gerekiyordu ve zaruriydi. Gaziantep’e gidip, dosya takip etmenin ne kadar zor olacağını en iyi bizler biliyoruz. Verilen karardan dolayı mutluyuz. Kentimize ve hukuk camiamıza hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.

Diğer Haberler