BARODAN HABERLER

BAŞKANIMIZ BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE DÜZENLENEN KONFERANSTA GENÇLERLE BULUŞTU.

426 görüntülenme
14/02/2018
BAŞKANIMIZ BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE DÜZENLENEN KONFERANSTA GENÇLERLE BULUŞTU.

BAŞKANIMIZ BAHÇEŞEHİR KOLEJİNDE DÜZENLENEN KONFERANSTA GENÇLERLE BULUŞTU.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK; 
“ÜLKEMİZ ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR”

Bahçeşehir Koleji’nin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan ve gençlerle buluşan Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, öğrencilere avukatlık mesleğinin tanıtımını yaptı, ülke gündemine dair görüşlerini paylaştı ve bilgiler verdi.

Başkanımız Av. Veli Küçük, baromuzun çalışmalarını, baro meclislerini, staj eğitimlerini, cmk, adli yardım hizmetleri ve 29 komisyonun çalışmalarını, mesleğe ve ülkemizte yaşananları bakış açılarını gençlere anlattı.

3 bin yıllık geçmişi olan avukatlık mesleğinin temsilcileri olan biz avukatların meslek kuruluşu olan Baroların görevinin insan haklarını korumak, gözetmek ve bu kavramlara işlevsellik kazandırmak olduğunu ifade eden Av. Küçük, “Baromuza kayıtlı 2400 avukat, ülke genelinde de 108 bin avukat bulunmaktadır. Avukatların insan yaşamının olduğu her yerde olması gerekmektedir. Avukatlık kamusal yönü ön planda olan çok kutsal bir meslektir. Yurttaşlarımızın adalete erişiminin ve hak arayışının temsilcisiyiz. Hukuk devleti kavramının, insan haklarının, hak ve özgürlükler ile demokratik hukuk devleti kavramlarının korunmasında özel yetki ve sorumluluklar taşımaktayız. Biz toplumsal yönü ön plana çıkan Özgecan Aslan, Aladağ Kız Öğrenci Yurdu yangın faciası, Karaman ve Soma maden faciası gibi davaları takip ettik. Bu olaylar ibret olmalı ve bir daha yaşanmamalıdır. Bazı basın yayın organlarında, sosyal medyada Atatürk'e hakaret paylaşımlarına karşı da suç duyurularında bulunulmuştur" dedi.

Av. Küçük, kişilerin kendisini geliştirme yükümlülüğünün olduğunu ifade ederek, "Üniversite okuduğum süreçte dahil olmak üzere cep telefonun olmadığı bir jenerasyondan gelmekteyim. Bu durumu sizler belki tasavvur bile edemiyorsunuzdur. Bu durumun bilinciyle sizler bilgiye ulaşmakta teknolojiyi kullanmak ve hakim olmak zorundasınız. Kitap okumanın yüzde 5'lerde olduğu ülkemizde bol bol kitap okumalısınız. Bu topraklardan yetişmiş ünlü edebiyatçıları da tanımalısınız." dedi.

Türkiye Barolar Birliği'nin isminden 'Türkiye' kelimesinin kaldırılmasıyla ilgili olarak bir öğrencinin sorusu üzerine Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "79 Baro'daki tüm avukatlar Türkiye'nin avukatıdır. Avukatlık yapmaya ehliyetiniz varsa Barolara kayıtlı olmak zorundasınız. Hem meslektaş bilincinin oluşması, hem de yurttaşın avukata bakışı açısından önemlidir. Biz 'Türkiye' kelimesinin kaldırılmasının kabul edilir yanı bulunmamaktadır." diye konuştu.

Av. Küçük, Türkiye'deki adalet sistemiyle ilgili de görüşlerini açıkladı. Güzel ülkemizin zor günlerden geçtiğini vurgulayan Av. küçük, "Yurttaşlarımız kendilerini hukuki güvenceden yoksun hissetmektedir. Her geçen gün adalete duyulan güven azalmaktadır. Yargının adalet dağıtamadığı ve etki altında bulunduğu algısı ne yazık ki topluma hakim olmaktadır.” dedi.

Dolu Dolu geçen program sonrası Başkanımız Av. Veli Küçük’e teşekkür belgesi Bahçeşehir Öğrenci Meclis Başkanı Sude Bektaş tarafından takdim edildi. Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, Okul Müdürü Hakan Gediktaş, Rehberlik Öğretmeni Serkan Yürekli ve Konferansın yapılması konusunda emeği olan Bahçeşehir Okulları İngilizce Öğretmeni Yusuf Sincar tarafından çiçeklerle uğurlandı.

Baro Başkanımız Av. Küçük, Bahçeşehir Koleji yönetimine bu davetten dolayı Adana Barosu olarak teşekkür etti. Ayrıca, öğrencileri Baromuza davet etti.

Diğer Haberler