BARODAN HABERLER

BAROMUZDAN YARGIÇLAR SENDİKASI BAŞKANI HAKİM AYŞE SARISU PEHLİVAN’IN HAKİMLER SAVCILAR KURULU TARAFINDAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASINA SERT TEPKİ.

267 görüntülenme
16/05/2020
BAROMUZDAN YARGIÇLAR SENDİKASI BAŞKANI HAKİM AYŞE SARISU PEHLİVAN’IN HAKİMLER SAVCILAR KURULU TARAFINDAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASINA SERT TEPKİ.

BAROMUZDAN YARGIÇLAR SENDİKASI BAŞKANI HAKİM AYŞE SARISU PEHLİVAN’IN HAKİMLER SAVCILAR KURULU TARAFINDAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASINA SERT TEPKİ.

BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“ANAYASA’NIN AÇIK İHLALİDİR; DERHAL GÖREVE İADE EDİLMELİDİR”

İzmir Karşıyaka Hakimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan'ın ölüm orucu sonrası tedavi gördüğü hastanede yaşama veda eden Grup Yorum gitaristi İbrahim Gökçek hakkında “İbrahim artık yok. Sözcükler anlamını yitirdi. Yaşatamadık!”, “Ölüm adın kalleş olsun” mesajları nedeniyle Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) inceleme başlatmıştır.

HSK tarafından Ayşe Sarısu Pehlivan’nın bahse konu olan mesajlarından ötürü 3 ay süre ile tedbiren görevinden uzaklaştırılma kararına ilişkin Başkanımız Av. Veli Küçük yaptığı açıklamada tepkisini ortaya koydu.

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın mesajlarında yaşam hakkını savunduğunu ve sendika başkanı olarak yargıdaki sorunlara dikkat çekmesinin görevi ve gayet normal olduğunu belirtti.

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın 3 ay görevinden uzaklaştırılmasının fiili olarak Anayasa’nın açık ihlali olduğunu ifade etti.

Yargıçların birinci görevinin yaşamı savunmak ve yaşamdan yana olmak olduğunun da altını çizdi.

Başkanımız Av. Veli Küçük, açıklamasına şöyle devam etti;

“Sayın hakim Ayşe Sarısı Pehlivan paylaşımlarında hukukun evrensel ilkesiyle güvence altına alınmış masumiyet karinesine dikkat çekiyor. Ölüm orucunu kutsamıyor ve yaşamı kutsuyor. Devlete birinci görevinin suçlu bile olsalar yaşam haklarını savunmak olduğunu hatırlatıyor. Sendika başkanı olarak yargıdaki sorunlara dikkat çekmek onun görevidir, bunu yapmazsa görevini yapmamış sayılır.
Yaşam hakkının kutsallığı için insanlığın gereğini yerine getiren bir hakim, hukukta asla yeri olmayacak trollerin kışkırtmasıyla açığa alındı. “İnsanlar ölmesin, yaşasın!” denilmesine bile tahammülü olmayanlar var. Hakimler, savcılar, hukukçular tüm meslekleri icra edenler önce insandır. Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın bir insan, bir anne olarak yaptığı sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek onu meslekten uzaklaştırmak, skandal bir karar ve hukukun katledilmesidir.

Ayşe Sarısu Pehlivan'ın, linç girişimine verdiği yanıta baksak dahi bunu anlarız: Vatan ve millet sevgisi kimsenin tekelinde değildir. Türkiye'de adaletin ve insan haklarının teminatı için; kendi görüşü dışındaki her görüşü sakıncalı sayan zihniyete karşı yine hukuk, yine vicdan kazanacak. Düşünceye ve ifade özgürlüğüne vurulan darbeyi kınıyoruz.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve Cumhuriyetimize söz edenlere maalesef kulaklar sağır, gözler kör, ölüm listesi yapanlara sus pus ama vefat etmiş sanatçı hakkında paylaşılan insani bir mesaja ceza var. Bu cezadan derhal vazgeçilmeli; hakim Ayşe Sarısu Pehlivan görevine döndürülmelidir.”" görüşünü dile getirdi.

Diğer Haberler