BARODAN HABERLER

BAROMUZDAN TÜRKİYE’DE KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINMASININ 85.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI

364 görüntülenme
04/12/2019
BAROMUZDAN TÜRKİYE’DE KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINMASININ 85.YILINDA BASIN AÇIKLAMASI

“KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA ETKİN OLMALIDIR”

Baromuz Kadın Hakları Merkezi, 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme hakkı verilmesi ile ilgili bir mesaj yayımladı.

Yapılan yazılı açıklamada, Türkiye tarihinin en önemli günlerinden biri olan kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 85’inci yıl dönümü olduğunu belirtildi.

Sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkenin geleceği ve refahı için gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada; “Ülkemizde kadınlar 20 Mart 1930’da çıkarılan Belediye Kanunu ile ilk kez belediye seçimlerine katılma hakkı elde ederken, 5 Aralık 1934’te Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun 10. ve 11. maddeleri değiştirilerek kadınlara, erkeklerle aynı şartlarla, milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Sonraki ilk seçimde aralarında Seyhan(Adana) milletvekili Fatma Esma Nayman’ın da bulunduğu 18 kadın ilk kez parlamentoya girmiştir. 1934 tarihli yasa sadece kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermemiş, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımı atılmıştır.

Yıl 2019…TBMM’de kadın milletvekili oranı %17’lerde kalmıştır. 85 yılda hiç kadın vekil çıkaramamış halen 20 ilimiz bulunmaktadır. 1389 belediye başkanından sadece 45 tanesi kadın olmuştur. 79 Baro içinde 6 kadın baro başkanı yer almaktadır. Bu rakamların 1930’lu yıllarda hedeflenenden çok uzak olduğu açıktır.

Neden böyle sorusunun cevapları gözümüzün önünde duruyor. Çocuk, engelli, yaşlı bakımının ve ev içi işlerin tamamen kadınlar üzerine bırakıldığı ve bunun özendirildiği bir devlet politikası ile iç içe yaşamaktayız.

Siyaset ve karar mekanizmalarında yer almak için ekonomik gücün önemi çok büyük ve bu gücün, malvarlığının erkeklerin kontrolünde olduğu da bir gerçek. (Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018 yılı Küresel Toplumsal Cinsiyet Raporuna göre ‘kadınların ekonomik katılımı ve fırsat eşitliğinde’ Türkiye, 149 ülke arasında 131. Siyasi katılımda ise 113.Sıradadır.)

Bu gerçeklerin değişmesi için tüm kurumlarla işbirliği halinde kadının önündeki taşların toplanması herkesin görevi, en çokta sosyal devlet ilkesinin, eşit hakların gereği olarak devletin yükümlülüğündedir. Ekonomik ve sosyal yaşama katılımda, karar verme süreçlerinde kadınlar daha etkin rol oynamalı, siyasal alanda daha yüksek oranlarda temsil edilmeli ancak her şeyden önce bütün bunları yapabilmeleri için kadınlar hayatta kalabilmelidir. Aktif siyasi temsiliyetten uzak, sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığında görev verilen veya seçimlerde vitrin-basamak olarak kullanılan kadınlardan bahsetmiyoruz. Her konuda, her alanda eşit yer verilmesi, eşit hakları kullanabilmeleri için fırsat eşitliği tanınması ilk adım olacaktır.
Hayatın diğer yarısıyız ve her yerde erkeklerle eşit oranda kadın görmek istiyoruz.

Seçilen ve kurumlarda yer verilen kadınları, kadın sorunlarını yine kadın gözüyle, kadın diliyle çözüm üretirken görmek istiyoruz. Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 85.yıldönümü sebebiyle, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarına sahip çıkacağımızı, hayatın her alanında fırsat eşitliği ve eşit temsiliyet sağlanıncaya kadar bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşmaktayız.” İfadeleri kullanıldı.

Diğer Haberler