BARODAN HABERLER

BAROMUZDA 15 GENÇ MESLEKTAŞIMIZ TÖRENLE AVUKATLIĞA ADIM ATTI

700 görüntülenme
05/09/2019
BAROMUZDA 15 GENÇ MESLEKTAŞIMIZ TÖRENLE AVUKATLIĞA ADIM ATTI


BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;
“HAK, HUKUK VE ADALET MEVZUBAHİS İSE GERİSİ TEFERRUATTIR"
Baromuzda stajlarını başarıyla tamamlayan 15 genç meslektaşımız yemin ederek, cübbe giyip, ruhsatlarını aldı, avukatlık mesleğine adımlarını attı.
Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt salonumuzda geniş katılımlı yapılan törene Baro Başkanımız Av. Veli Küçük ile birlikte Başkan Yardımcımız Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreterimiz Av. Semih Gökayaz, yönetim kurulu üyelerimiz Av. Miyesser Erselan Önenli, Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin, Av. Timur Ortatepe, Av. Mert Kuşdemir, yemin eden genç meslektaşlarımızın aileleri, meslektaşlarımız ve yakınları katıldı.
Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, törende yaptığı konuşmada aileleri ve büro avukatlarını tebrik ederek genç meslektaşlarına yol gösterici tavsiyelerde bulundu.
“Genç meslektaşlarımız bizlere güç katıp, baro çalışmalarımızda da destek vereceklerdir. Staj evresini başarıyla tamamladılar, onlara keyifli, uzun soluklu meslek hayatı diliyorum. Bu görevi ifa ederken, meslek etiği ve kurallarına bağlı kalarak mesleğimizi yücelteceğinize inancım tamdır.
Genç meslektaşlarım, bugün itibariyle sadece avukatlık yapmayacaklar, çünkü avukatlık mesleği salt adliye koridorlarında, duruşma salonlarında, dosya kapakları arasında yapılacak meslek değildir.
Aynı zamanda bu meslek; topluma, yaşadığı döneme, coğrafyaya sorumluluklar yükleyen bir meslektir. Hak, hukuk, demokrasi kavramlarına işlevsellik kazandırmak noktasında hepinize sorumluluk yüklemektedir”
Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, hukuk dünyasının güncel konularında da değerlendirmelerde bulundu.
Yargıtay tarafından 2 Eylül’de Adli Yıl Açılış Töreni’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılmasının, kuvvetler ayrılığı ilkesini, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedeleyeceği gerekçesiyle sayısal olarak Türkiye’deki avukatların yaklaşık yüzde 90’ını temsil eden 52 baro başkanı ile birlikte anılan törene katılmadıklarını hatırlattı.
Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Biz, Yargıtay’ın ev sahipliğindeki bu buluşmaların yargı bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürmeyecek ölçütler ve kıstaslarla olmasını çok önemsiyoruz. Büyük önderimiz Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyetimizin kazanımları ve birikimleri ile bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan törene katılan hâkim ve savcıların sıraya girerek üstlerinin aranması yargıya olan güveni bir kez daha zedelemiştir, bu tabloyu üzüntüyle izledim”
Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, bir adli yıl açılışında hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve adalet vurgusunun en önemli unsur olması gerektiğini, bir hukukçunun içişleri bakanı edasıyla sözler söylemek yerine, “ Hak, hukuk, adalet, yargı bağımsızlığı mevzubahis ise gerisi teferruattır” demelidir.” dedi.
Konuşmanın ardından Başkan Yardımcımız Av. Sabahattin Gümüş genç meslektaşlarımıza toplu yemin ettirdi.
Ruhsat alan meslektaşlarımız; Deniz Alişan, Esra Nur Karakuş, Gökhan Özek, Hasan Hüseyin Yıldırım, Kezban Borlu, Kübra Eraslan, Meral Ünal, Mert Kök, Muzaffer Buluç, Nafiye Merve Kalkan, Oğuzhan Akharman, Ömer Kaan Uçar, Özge Yılmaz, Reyhan Avcı ve Sevil Saygılı
Cübbe giydiren meslektaşlarımız; Av. Uğur Aydıngül, Av. Ali Rıza Kıyıksan, Av. Seda Canbolat, Av. Vecih Yamanyılmaz, Av. Murat Özer, Av. Tuncay Cinbay, Av. Mustafa Çinkılıç, Av. Nuri Şahin, Av. Himmet Beydoğan, Av. Nursel Ünal, Av. Ahmet Gani Küçük, Av. Oya Koyuncu, Av. Ali Yavuz, Av. Ayşegül Suluoğlu, Av. Sinem Gamze Güloğlu, Av. Kübra Özdemir-Av. Beyhan Tufan.
Törenin sonunda genç meslektaşlarımıza Avukatlık Kanunu, Ali Haydar Özkent’in “Genç Avukatlarla Gizli Konuşmalar”, Av. Güneş Gürseler’in “Genç Avukatlara Güncel Öneriler” isimli kitaplar ve Adana Barosu rozeti, kalem, anahtarlık hediye edildi.

Diğer Haberler