BARODAN HABERLER

BAROMUZ TÜKETİCİ HAKLARI KOMİSYONUNDAN VELİLERE 'OKUL ALIŞVERİŞİ' UYARISI

454 görüntülenme
12/09/2018
BAROMUZ TÜKETİCİ HAKLARI KOMİSYONUNDAN VELİLERE 'OKUL ALIŞVERİŞİ' UYARISI

BAROMUZ TÜKETİCİ HAKLARI KOMİSYONUNDAN VELİLERE 'OKUL ALIŞVERİŞİ' UYARISI

"ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞINI RİSKE ATMAYIN"

Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanımız Av. Turgay Mumcuoğlu, okulların açılmasına çok az bir zaman kala, velilerimizin de çocukları için okul ihtiyaçları telaşının hız kazandığını belirterek, ' Ucuzluk adına çocuklarımızın sağlığı riske atılmamalıdır" uyarısında bulundu.

Av. Mumcuoğlu, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, velilerimizin canımızdan değerli çocuklarımız için alması gereken önlemleri hakkında bilgi verdi.

Markası, modeli belli olmayan ürünlerin satın alınmaması gerektiğini vurgulayan Av. Mumcuoğlu, "Her alışverişte olduğu gibi ,ihtiyaçların listesi yapılmalıdır. Alış verişe çıkmadan önce çocuklarımızı neler alınacağı konusunda bilinçlendirmeliyiz. Aksi takdirde çocuklarımız görüp beğendiği her ürünü almak isteyeceğinden bütçe açısından oldukça zorlanacağımızı bilmemiz gerekmektedir. Alacağımız ürnlerin etiket bilgilerinde veya üzerinde 'TSE' ve 'CE' işaretli olan ürünleri almaya dikkat etmeliyiz. Ucuzluk adına çocukların sağlığı riske atılmamalıdır. Velilerimizin bu konuda duyarlı olmaları merdiven altı ürünleri almamalarını, aldırmamalarını hatta satan varsa Ticaret İl Müdürlüğüne, ALO 175 Tüketici Hattına şikayet etmeleri gerekmektedir." diye konuştu.

Çocukların tenine temas eden her türlü malzemeye dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Av. Turgay Mumcuoğlu, "Kokulu ve boyalı ürünler tercih edilmemelidir. Solvent bazlı kalemlerden, uçucu yapıştırıcı ürünlerden kaçınılmalıdır. Bu ürünler bağımlılığa yol açabilmektedir.

Çocuklar kalemleri veya kokulu silgileri ağızlarına sokabilmektedir. Böylelikle zararlı maddeleri vücutlarına alarak ileride ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilecektir. Bu konuda velilerimize büyük görev düşmektedir. Satın alma esnasında dikkatli davranmalı , çocuklarının, sağlığını riske sokacak bu ürünlerden uzak durmalıdırlar. Bu konuda da çocuklarımızı bilinçlendirerek tek başlarına yapacakları alış verişlerde bu tür ürünleri almamaları konusunda uyarmalıyız. Özellikle Yerli malı ürünlerin alınmasına dikkat etmeliyiz." dedi.
17 Eylül Pazartesi itibariyle okulların açılacağını ve okul servislerinin yönetmeliklere uygun olup olmadığını araştırması gerektiğini belirterek, "Denetleme yapan emniyet birimlerinin her yere yetişemeyeceğini bilmeliyiz. Bu nedenle denetimi çocuklarımızın emniyeti açısından kendimiz de yapmalıyız. Eksiklikler varsa ilgili birimlere mutlaka bildirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Okul kantinlerinde öğretmen ve öğrencilerin tüketimine sunulan gıdaların, insan sağlığını tehdit etmeyecek şartlarda satılıp satılmadığına, özellikle hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına dikkat edilmesini uyarısı da yapan Av. Mumcuoğlu, çalışanların bone ve eldiven takması gerektiğini hatırlattı.

Av. Mumcuoğlu, "Çocuklarımızın sağlığı açısından okul kantinlerinde bakanlık tarafından satışı yasaklanmış yiyeceklerin satılmaması için okul idaresini uyarmalıyız. Yeni eğitim ve öğretim yılının tüm velilerimize çocuklarımıza hayırlı olmasını, sağlıklı kazasız belasız eğitim yılı geçirmelerini dileriz." dedi.

Diğer Haberler