BARODAN HABERLER

BARO MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI

1532 görüntülenme
28/10/2017
BARO MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI

Adana Barosu Olağan Baro Meclisi Toplantısı Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda yapıldı. Toplantının açılışında saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, baro meclisi gündemi ve ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Baro Meclisinin açılışında konuşan Adana Barosu Başkanımız Av. Veli Küçük, Baro Meclisinin fikir üreten bir alan olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Baro yönetimi olarak her türlü hukuksuzluğa karşı çıktıklarını, bundan sonra da çıkacaklarını, topluma mal olmuş davaları yapılan hukuksuzluklar açısından izlemeyi sürdüreceklerini ve yanlışların takipçisi olacaklarını belirten Av. Küçük,Avukatlık mesleğinin çok büyük saldırı altında bulunduğunu hatırlattı. Av. Küçük, meslektaşlarının her zaman yanında yer aldıklarını ifade etti.

Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, yaşanan hukuksuzluklar, adalete olan güvensizlik ve yargı kurumlarında yaşanan kaos nedeniyle tarihsel bir süreç yaşandığının altını çizen Av. Küçük, bir hukuk kurumu ve meslek örgütü olarak “neler yapmalıyız, neler yapılmalı” konularında Baro Meclisinde oluşacak görüşlere ihtiyaçlarının bulunduğunu sözlerine ekledi.

Avukatlık Yasasının verdiği yetkiye dayanarak Sigorta hasar dosyaları/iş takipçileri, sigorta aracıları hakkında Yönetim Kurulunun başvurularının sonuç verdiğini ve bu konuda mücadele edeceklerini bildirdi.

İlçe adliyelerinin durumu, Baro Kütüphanesi/digital kütüphane, Tip Avukatlık Ücret Sözleşmesinin yenilenmesi ve TBB'nin tahkim yetkisinin ilave edilmesi, Bağlı avukatların ücretlerinin "Asgari Ücrnet Tespit Komisyonu" nda görüşülmesi için TBB ve komisyon nezdinde çalışmalar yapılması, CMK yol ücretleri, stajyer avukatların sorunları, Avukatlık yasasının 35. maddesi gereğince A.Ş. ve kooperatifler uygulamaları, Adli Yardım uygulamaları ile geçen hafta Baro Başkanımız Av. Veli Küçük ve önceki dönem Baro Başkanımız Av. Mengücek Gazi Çıtırık hakkında açılan davalar konuşuldu.

Konuşmanın ardından Baro Meclis Toplantısı başladı. Baro Meclis Başkanı Av. Ülkü Tolunay, Meclis Başkan Yardımcısı Av. Mesut Yeşil, üyeler; Av. Özgür Dikmen, Av. Demet Taşdemir ve Av. Erkan Çetin’in katıldığı toplantıda söz alan meclis üyeleri gündem maddeleri üzerinde görüş belirttiler.

Baro Meclisimizin üyeleri yeni toplantı tarihinin 19.Ocak.2018 tarihi olarak Baro Tesislerinde yapılmasını kararlaştırarak sona erdi.

Diğer Haberler