BARODAN HABERLER

BARO BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ, GAZETECİ-YAZAR UĞUR MUMCU'YU ANMA TÖRENİNE KATILDI

382 görüntülenme
24/01/2023
BARO BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ, GAZETECİ-YAZAR UĞUR MUMCU'YU ANMA TÖRENİNE KATILDI

BARO BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ, GAZETECİ-YAZAR UĞUR MUMCU'YU ANMA TÖRENİNE KATILDI

Ankara’da 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde bombalı suikast ile katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu Adana’da düzenlenen etkinlikle anıldı.


Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şubesi öncülüğünde Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi “Bu ışık hiç sönmeyecek” etkinliği gerçekleştirdi.


Anma törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Baro Başkanımız Av. Semih Gökayaz, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Baromuz üyesi meslektaşlarımız, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Saygı duruşunun ardından kurumlar adına açıklamayı ADD Adana Şube Başkanı İsa Kayadan gerçekleştirdi.


ADD Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, Mumcu’nun devrimin, bağımsızlığın, demokrasinin, laikliğin ve özgürlüğün, Anadolu aydınlanmacılığının cesur kalemi olduğunu ifade ederek, “Araştırmacı Yazar Uğur Mumcu’yu bir kez daha özlem ve saygıyla anıyoruz. Bu yiğit kalemi halkımız unutmamıştır, unutturmayacağız” dedi.


CUMHURİYET İLKELERİNİN REFERANS ALINDIĞI AYDINLIK GÜNLERİ HEP BİRLİKTE KURACAĞIZ

Av. Semih Gökayaz,. “Uğur Mumcu’nun katledilmesinin üzerinden 30 yıl geçti. Ülkeye düşen o kor ateş hala sönmedi. Uğur Mumcu’yu en üretken çağında aramızdan aldılar. Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü Uğur Mumcu’nun yıllar önce yazdıkları, söyledikleri tek tek gerçekleşiyor. Mumcu gibi diğer demokrasi şehitleri de cumhuriyet için, demokrasi için, Atatürk ilke ve inkılapları için mücadele ettiler. Bu ülke, haksızlık yapandan, hainlik yapandan, pusu kurandan hesap soramadığı için tuzaklar ülkesi olarak devam ediyor. Ülkede hukukun egemen olduğu, Cumhuriyet ilkelerinin referans alındığı aydınlık günleri hep birlikte kuracağız.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcılar Uğur Mumcu’nun anısına karanfil bıraktılar.

Diğer Haberler