BARODAN HABERLER

ADANA BAROSUNDA RUHSAT TÖRENİ

745 görüntülenme
09/08/2017
ADANA BAROSUNDA RUHSAT TÖRENİ

Adana Barosu Mahmut Esat Bozkurt Salonunda gerçekleşen tören ile yemin ederek meslek hayatlarına başlayan avukatlar Emrah Oğuz, Osman Önder Kıdı ve Alperen İmir ruhsatnamelerini aldılar.

Törene Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, yönetim kurulu üyesi Av. Nevzat Elçi, avukatlar ve avukat yakınları katılırken salona sığmayan pek çok kişi de töreni ayakta izledi.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük törende yaptığı konuşmada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de Avukatlık mesleğinin zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Av. Küçük, farklı konuların konuşulduğu günümüzde hukukçu olmanın çok daha önemli olduğunu belirtti.

94 yıllık Cumhuriyet döneminde birçok başbakan ve cumhurbaşkanlarının görev yaptığı ifade eden Av. Küçük, “Ancak hiçbirisi Kurtuluş Savaşı ateşini yakan, çağdaş Türkiye’nin kurucusu Atatürk kadar olmadı, olması da mümkün değildir” diye konuştu.

‘Yeni bir devlet kuruyor, lideri de mevcut Cumhurbaşkanı’ gibi söylemlerin Anayasal suç niteliğinde olduğunu belirten Av. Küçük, “Hele hele bu sözlerin siyasi iktidar mensubu tarafından dile getirilmesi çok daha vahimdir. Anadolu’da kurulan son devlet; Türkiye Cumhuriyeti devletidir ve ilelebet payidar kalacaktır. Bu devletin Atatürk ilke ve inkılapları çerçevesinde daha ileriye götürülmesi hepimizin görevi ve sorumluluğudur”

Av. Küçük, 94 yıllık kazanımları olan laik, sosyal hukuk devletinde evlilik akdinin müftüler tarafından yapılması için hazırlanan yasa tasarısına ve bu anlayışa yönelik de şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti yönünü muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için çaba sarf etmektedir. Laiklik ilkesi ülkede yaşayan herkes için; hangi dile, hangi inanca sahip olursa olsun bu kural geçerlidir. Bu yasa tasarısının rafa kalkacağına, çağdaş ülkelerde olduğu gibi bir bakış açısının devam edeceğine inancım tamdır”

“AVUKATLIK BÜYÜK BİR ÖZEN GEREKTİRİR”

Av. Küçük, sözlerine şöyle devam etti:

“Ruhsat törenlerinde huzurlarınızda bulunmayı çok önemsiyorum. Sizlerin enerjisi yüksek ve geleceğe daha umutla bakıyorsunuz. Ruhsat törenleri bu anlamda içimizdeki umudumuzun yeşerdiği anlardır. Hukuksuzluk ve adaletsizlik karşısında daha güçlü bir duruş sergileyeceğiz. Bu meslek bizleri ekonomik ve saygınlık anlamında üst seviyelere taşıyacak bir meslektir. Üstlendiğiniz dosyanın tarafını da karşı tarafı da anlayarak, dinleyerek ve empati ile mesleğinizi ifa etmelisiniz.

Avukatlık mesleği çok büyük bir özen gerektirir. Her birinizin gözlerinde o ışığı, o azmi görüyor ve bu haklı mücadelede hepinize başarılar diliyorum. Sizleri özveri ile yetiştiren bu günlere getiren ailelerinizi de ayrıca tebrik ediyorum.”

Yanlarında staj yaptıkları üstatlarından ruhsatnamelerini alan çiçeği burnunda avukatlar törenin ardından mutluluklarını aileleri ve arkadaşları ile paylaşarak, tebrikleri kabul ettiler.
Genç meslektaşlarımıza cübbelerini Av. İsmail Demirdüzen, Av. Diren Özgül ve Baro yönetim kurulu üyemiz Av. Nevzat Elçi giydirdi.

Diğer Haberler