BARODAN HABERLER

55. BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

120 görüntülenme
30/06/2024
55. BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

55. BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

Türkiye Barolar Birliği ev sahipliğinde Ankara'da “55. Baro Başkanları Toplantısı” yapıldı. Toplantıya, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Yönetim, Disiplin ve Denetleme kurullarının üyeleri, Başkanımız Av. Semih Gökayaz ve Baro Başkanları katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı.


Ekim ayında yapılacak Baro Genel Kurullarından önceki son toplantı olan 55. Baro Başkanları Toplantısı, TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan'ın konuşmasıyla başladı.

Av. Sağkan, "Baro Başkanlarımıza göreve geldikleri günden bu yana duydukları güven ve gösterdikleri dayanışma için teşekkür ederim." dedi.

Av. Sağkan, konuşmasının devamında TBB'nin faaliyetlerine ilişkin bir özet sundu ve toplantının gündemiyle ilgili bilgi verdi.

Baro Başkanımız Av. Semih Gökayaz, toplantıda yaptığı konuşmada ülkemizin her yönüyle bir krizin içinde olduğunu belirterek bundan herkesin etkilendiğini belirtti. Av. Gökayaz sözlerine şöyle devam etti, “ Adalet sistemimiz uzun zamandır krizde. Ülkede adalet olmayınca, güven ortamı olmayınca yatırım da olmuyor. Ne yazık ki son 3-4 yıldır derin bir ekonomik krizi tüm yurttaşlar ve avukatlık mesleğinin mensupları olarak yaşıyoruz. Bu girdaptan çıkmak ancak yargı bağımsızlığını sağlamak, hukukun üstünlüğüne inanmak ve temel ve özgürlüklere saygı göstermekten geçer.” dedi.

Mesleğimizin sorunlarının çözümü noktasında taleplerimizin sıklıkla yetkililer ile paylaşıldığını belirten Av. Gökayaz, “ Gerek TBB gerekse Barolar olarak meslek sorunlarının çözülmesi için Adalet Bakanı başta olmak üzere tüm yetkililer ile görüşülmesine karşın netice almakta zorlanıyoruz. Sorunların çözümü noktasında 27 Nisan’da yapılan “Büyük Savunma Mitingi” olmak üzere bu ve buna benzer eylemlerle sesimizi en yüksek perdeden duyurmak gerektiğine inanıyorum.” dedi.


Emeklerinden dolayı başta Birlik Başkanı Av. Erinç Sağkan’a, tüm yönetim kurulu üyelerine ve Baro Başkanlarına canı gönülden teşekkürlerini ileten Başkanımız Av. Gökayaz konuşmasını şöyle tamamladı: “ Görev yaptığımız dönem ne yazık ki ülkenin monokratik dönemine denk düştü. Monokratik rejim, ilettiğimiz sorunlarn çözülmesi için bir yaklaşım göstermek yerine baroları ve avukatları zayıflatmak, sesini kısmak için çaba harcadı. Bu sarmaldan en kısa sürede çıkmak için biz yine inandığımız doğruları en yüksek sesle dile getireceğiz, yürüyeceğiz, haykıracağız. Daha adil bir ülke için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.


Toplantı, Baro Başkanlarının konuşmalarının ardından TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan’ın kapanış konuşması ile son buldu.

Diğer Haberler