BARODAN HABERLER

19 MAYIS ATATÜRKÜ ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 101. YILI KUTLU OLSUN.

313 görüntülenme
19/05/2020
19 MAYIS ATATÜRKÜ ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 101. YILI KUTLU OLSUN.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

“ÇAĞDAŞ TOPLUMUZUN VE AYDINLIK YARINLARIMIZIN TEMİNATI GENÇLERİMİZDİR”

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayarak bugünün anlam ve önemine değindi.

Baro Başkanımız Av.Veli Küçük, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda emperyalist güçlerin kendi çıkarları doğrultusunda biçimlendirmeye çalıştıkları tarihin akışını değiştirme kararlılığını tüm dünyaya duyurduğumuz gün olduğunun altını çizdi.

Başkanımız Av. Veli Küçük, "O gün "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de "gençlik" kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O'nun şu sözü çok anlamlıdır:"Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir."

Atatürk kadar gençliğine güvenen ve gençliği ile bütünleşen bir başka lider yoktur. Büyük önderimizin her platformda güç aldığını söylediği aydınlık yarınlarımız olan gençlerimiz var. 1918 yılında kendi el yazısıyla yazdığı şu satırlar Atatürk'ün gençliğe ne kadar güvendiğinin göstergesidir: "Her şeye rağmen bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletim hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan gençlik görmemdir" demişti.

Ata’mızın “doğum günüm” dediği 19 Mayıs’ta ona verilebilecek en güzel hediye emanetinin emin ellerde olmasıdır, ülkenin geleceği olarak gördüğü ve çok güvendiği gençlerimizin onun aydınlattığı yolda ilerlemesidir.

Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak her zaman önceliğimizdir. “

Milleti oluşturan yurttaşların birlik ve beraberliği, dayanışmayı yaşadıkları, heyecan ve coşku içinde oldukları günlerin milli bayramlar olduğunu ifade eden Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, "Ancak son zamanlarda milli bayramlarımızın içeriğinin boşaltıldığı, bayramların tarihsel öneminden çok şekli kutlamalara dönüştürüldüğü, hatta tatil olarak nitelendirildiği bir dönemi yaşamaktayız.

Milli bayramların anlamının ve değerinin bilinmesi de ancak eğitim ile olur. Çağdaş eğitimden ayrılmamak önceliklerimizden biri olmalıdır.

Türkiye'nin yolu aydınlanma ve çağdaşlaşma yoludur. Ülkemiz bu yoldan asla geri döndürülemeyecektir.

Son dönemlerde ne yazık ki hoşgörüsüzlük, kural tanımazlık, insana değer vermeme, hak , hukuk ve adalet ekseninden kopma, yaşam hakkını hiçe sayılması, düşünce ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılmadı gibi yanlışlar giderek tüm toplumu tehdit etmektedir. Bu durum hoşgörü, sevgi, saygı, barış, kardeşlik gibi değerlerle yoğrulmuş ulusumuzun yüzyıllar boyu yaşatılan gelenekleriyle ve toplum yapısıyla örtüşmemektedir.

Güzel ülkemiz , yurttaşlarının ve kurumlarının özverili çabalarıyla aydınlık yarınlara emin adımlarla ilerleyecektir. Ülkemizi geleceğe güçlü biçimde taşıyabilmek için akılcı, tutarlı ve öngörülü politikalar oluşturulmalı ve uygulanmalıdır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz. Saygıyla sunarım.”

Diğer Haberler